Od kilku dni w Tatrach ciągle padało.
W czwartek, 21 września, w dolinie Gąsienicowej spada 120 litrów wody na m2.
W sobotę, 23 września, od rana pada, jednak prognozy wskazują, że w okolicach godziny 12 deszcz powinien ustąpić. Warunki są bardzo trudne. Szlaki są miejscami pozalewane, cały czas pada, a powyżej 1700 m n.p.m. leży śnieg. Mimo to, w sześć osób postanawiamy ruszyć w górę. Celem są Czerwone Wierchy, ale bierzemy pod uwagę zmianę planów, w zależności od warunków na szlaku.
U wylotu doliny Kościeliskiej meldujemy się parę minut po 11. Mimo, że nie cierpię pelerynek przeciwdeszczowych, decyduję się ją założyć, bo bez tego, wiem, że przy takich opadach będę przemoczona w ciągu 2 godzin. A na górze nie chciałabym być mokra.
W dolinie kręcą się tylko pojedyncze osoby, wszyscy w kolorowych pelerynkach. Ale jak na sobotę, panuje niemal pustka.
Zaczynamy marsz dość żwawo, bo nie mamy za dużo czasu, jeśli chcemy wrócić na kolację. Piętnaście minut po wejściu w dolinę, skręcamy na czerwony szlak. Według drogowskazu mamy 3:20 na szczyt.
A potem szlak pnie się w górę. Chmury wiszą mniej więcej na poziomie 1000 m n.p.m., więc widoków nie mamy żadnych.
W zasadzie pierwszy i ostatni widok... |
Staram się iść jak najmniej po płynących potokach. Jednak są momenty, gdy trzeba postawić stopę w kilkucentymetrowej wodzie. Dziękuję w myślach za cudowne buty, które nie dosyć, że nie przemakają, to jeszcze dobrze trzymają się mokrego szlaku. Mogę pewnie stawiać nogę, nawet na tych kamieniach, po których płynie woda, bez obaw o poślizgnięcie.
W takich warunkach ciężko o ładne zdjęcia :/ |
Szlak jest dość monotonny, ciężko o punkty charakterystyczne.
Po szlaku niezmiennie płynie woda. Czasem mniej, czasem więcej. |
Przy skale robimy postój na szybką przekąskę. Patrzę w górę i nic nie zanosi się na to, aby miało przestać padać... Zaczynam się też niecierpliwić i zastanawiać, gdzie jesteśmy. Nogi mówią, że są zmęczone i powinniśmy być już dość wysoko, ale serce zaprzecza i przypomina, że jeszcze nawet nie doszliśmy do śniegu.
Teraz przez krótki odcinek szlak prowadzi schodkami, które są zdecydowanie bardziej męczące. Powoli też zaczyna się pojawiać kosodrzewina.
Widoczność robi się coraz gorsza |
Widoki są wprost oszałamiające |
Mniej więcej na wysokości 1800 m n.p.m. znajduję pierwszy ślad śniegu. Robi się też chłodniej i postanawiam wyciągnąć rękawiczki.
Pierwszy śnieg |
Pięćdziesiąt metrów wyżej dochodzimy do Chudej Przełęczy (1851 m n.p.m.). Nagle otacza nas śnieg i temperatura wyraźnie spada.
Zielony szlak |
Wrażenie jest niesamowite. Środek zimy w połowie września. Ze śladów wynika też, że w tym miejscu większość osób zawraca i schodzi w dolinę. Dalej na szlaku widnieją tylko pojedyncze ślady. Wiem, że wyżej będzie tylko gorzej. Mimo to, nie biorę pod uwagę powrotu, przynajmniej na razie.
Jeden z chłopaków postanawia poczekać na przełęczy.
Z początku na szlaku jeszcze nie ma śniegu |
Wrażenie jest niesamowite |
Śniegu przybywa |
A widoczność spada |
Spotykamy kilku turystów, którzy odradzają nam wejście wyżej. Zdają się zdziwieni naszą obecnością, a tym bardziej moją. Nie spodziewali się zobaczyć chyba dziewczyny w takich warunkach, tak wysoko. No cóż, ludzie często mnie nie doceniają ;)
W pelerynce wyglądam niezwykle twarzowo ;) |
Buty mam zupełnie przemoczone i jest mi już wszystko jedno, że śnieg wsypuje mi się górą. Robi się też coraz zimniej i zaczyna coraz mocniej wiać. W międzyczasie zapada decyzja, że wchodzimy tylko na Ciemniaka i robimy odwrót.
Łatwo się pogubić |
Marsz wymaga pełnego skupienia żeby nie zgubić śladów, współtowarzyszy i po drodze jeszcze gdzieś się nie wywalić. Śnieg zaczyna sięgać mi za kolana. Zaczynam się modlić żeby ten, do kogo należą ślady wiedział gdzie idzie i doszedł na szczyt. Widoczność chwilami spada do jakichś czterdziestu metrów.
Tylko ślady wskazują kierunek szlaku |
A mimo to, idę i nie mogę przestać się uśmiechać. Ta wszechogarniająca biel jest niesamowita. To ten moment, kiedy w pełni czuję potęgę gór, czuję respekt i pokorę do tego, co stworzyła natura. A jednocześnie czuję się tak bardzo szczęśliwa, tak jakby wszystkie moje kawałki duszy wskoczyły na odpowiednie miejsce. Każdy kolejny szczyt, każda minuta spędzona w górach utwierdza mnie tylko w przekonaniu, że moim miejscem na ziemi są góry.
A ja nadal nie mogę uwierzyć, że to wrzesień... |
Kiedy w końcu stajemy na szczycie mam ochotę zapytać: ''To już''? Rozglądam się i faktycznie, w każdą stronę teren zaczyna opadać. Dobrze, że miałam ogarniętych towarzyszy, bo przeszłabym szczyt i nawet tego nie zanotowała ;) Ciemniak (2096 m n.p.m.) zdobyty.
Ciemniak 2096 m n.p.m. I te widoki :) |
Kilka zdjęć i ruszamy dalej. Jest bardzo zimno, widoków brak, więc nic nas tam nie zatrzymuje.
Zejście jest zdecydowanie gorsze. Moje buty niewiele mają wspólnego ze śniegiem, więc ślizgam się niemiłosiernie. Już rozumiem, dlaczego raki są obowiązkowym wyposażeniem w śnieg. Żeby było jasne, zejście z Ciemniaka nie jest bardzo strome, nie ma też przepaści. W przeciwnym razie nie pchałabym się tak wysoko, w takich warunkach. Poza tym śnieg nie był jeszcze zmrożony, co też było sporym ułatwieniem.
Dzięki Bogu nie byliśmy pierwsi na szlaku, bo chyba byśmy na szczyt nie dotarli ;) |
Ostatecznie wycieczka zajmuje nam nieco ponad 5 godzin. Czasy na mapie wskazują 6:40, więc zaoszczędziliśmy około 1,5 h czasu. I to jeszcze w takich warunkach.
A na koniec spotkaliśmy owieczki :) |
Chodzenie po górach przy ciągłym deszczu od kilku dni, jest tylko dla ludzi darzących góry miłością bezwarunkową. Dla innych taka wycieczka będzie po prostu źródłem frustracji, a nie radości. I słusznie. Każdy ma inne oczekiwania od gór. Nie każdy lubi być przemoczony, a zamiast widoków podziwiać chmury.
Uważajcie też na śnieg i raczej odpuśćcie wycieczki jeśli nie macie odpowiedniego sprzętu albo nie umiecie go używać. Szczególnie, gdy śnieg jest już zmrożony.
Aczkolwiek taka pogoda jest gwarantem braku ludzi na szlakach. Warto wtedy poruszać się po szlakach, które już znamy. Zmniejsza to ryzyko pobłądzeń i utknięcia w trudnym terenie. Mimo wszystko, góry zakryte w chmurach też są piękne. W inny, może bardziej magiczny, sposób.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz